Początki firmy Sony

Żaden gigant nie był od razu gigantem i w większości nie zajmowali się tym czym się aktualnie zajmują. Brzmi dość absurdalnie, ale tak było w przypadku firmy Sony, która z początku zajmowała się jak się okazuje… produkcja sprzętu telekomunikacyjnego. Brzmi dość niezwykle, ale tak właśnie było. Jak to się stało, że przekształcili się w firmę typowo oferującą sprzęt elektroniczny? To kwestia długoletniej pracy a głównym założeniem firmy było dostarczanie nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Sony kiedyś nie miała zbyt wielkiego pola do popisu, gdyż kiedyś nie było dużo sprzętu elektronicznego. Jednak z czasem zaczęła się rozwijać technologia i wtedy możemy uznać, że to właśnie wtedy Sony zrobiła wielki krok do przodu jeśli chodzi o technologię.
Znana z wypuszczonego na rynek w 1979 r. przenośnego odtwarzacza kasetowego „walkman”. Wprowadziła też i wypromowała takie znaki towarowe jak discman czy trinitron. Wśród jej produktów znajduje się MiniDisc, seria konsoli wideo PlayStation, pamięci Memory Stick czy seria komputerów VAIO. Była również autorem, konkurencyjnego wobec VHS, systemu zapisu wideo Betamax, nośnika pamięci HiFD oraz współtwórcą standardu płyty CD. Chociaż dziś firma Sony kojarzy nam się głównie z produkcją konsoli PlayStation i nikt nie pamięta o walkmanie czy też discmanie to starsi ludzie nadal mają w pamięci przenośny odtwarzacz muzyki. Walkman był pierwszowzorem odtwarzacza mp3. Praktycznie to od niego się zaczęło jeśli chodzi o mobilne urządzenia, nie wliczając w to smartfonów.
Firma Sony to także generacja konsol. Niektórzy powiedzą, że tylko stąd kojarzy tę firmę. Konsole PlayStation i PlayStation 2 przyniosły Sony Corporation ogromny rynkowy sukces. W 2004 roku firma wprowadziła przenośną konsolę do gier pod nazwą PlayStation Portable (PSP), a w 2006 roku trzecią odsłonę konsoli PlayStation, wykorzystującą napęd BluRay i procesor Cell. Jak widać Sony stało się pionerem jeśli chodzi o konsole.
Sony jest znanym producentem urządzeń audio i video do użytku domowego. Pod tą marką sprzedawano m.in. radioodbiorniki, przenośne i stacjonarne odtwarzacze kaset magnetofonowych i dysków kompaktowych, przenośne odtwarzacze cyfrowe, wieże audio od mikrowież przez mini-wieże po pełne wieże Hi-Fi klas QS, ES (klasa wyższa) czy R (klasa high-end,tylko na zamówienie), słuchawki, kamery wideo, magnetowidy, telewizory kineskopowe i ciekłokrystaliczne, monitory oraz nośniki audio i video. Oprócz tego oferowano sprzęt komputerowy (konsole do gier, komputery przenośne i stacjonarne), fotograficzny i telefony komórkowe.
Sony ma za sobą dość ważny element historii – a mianowicie moment, w którym tak naprawdę zaczęła być rozpoznawalną firmą. Sony jest również producentem podzespołów elektronicznych: układów scalonych, przetworników obrazowych CCD i CMOS stosowanych zarówno w produktach marki Sony .
Ewolucja jaka nastąpiła w Sony przekroczyła wszelkie granice. Dziś zdecydowanie jest jednym z pionerów w tej dziedzinie. Wyszło wiele modeli smartfonów, które ewoluowały z Sony Ericson, które były jedne z najtwardszych telefonów.

Leave a Comment