Potęga firmy Samsung

Większość firm, które prowadzą teraz działalność sprzedaży elektroniki poniekąd miały do czynienia z elektroniką. W przypadku Samsung było zupełnie inaczej, bo początkowo zajmowali się… produkcją cukru! Dokładnie tak, nie każda firma od razu miała zarysowany plan co tak naprawdę chcę robić. Samsung z pewnością należy do jednych z nich.
Cukier to nie wszystko, po 5 latach zdecydowali się sprzedawać polisy ubezpieczeniowe. Jak widać to nie było jeszcze wszystko. Później prowadzili dziennik, do którego aktualnie już nie posiadają praw a w istocie on jeszcze istnieje. Początek elektroniki oznaczało założenie Samsung Electronics W końcu Panowie z Samsunga mogli się zająć tym, co potrafili najlepiej – elektroniką. W końcu powstaje pierwszy układ pamięci spod skrzydeł Samsung – DRAM.
W latach 90. XX wieku firma Samsung stała się korporacją międzynarodową i liderem w produkcji podzespołów elektronicznych. We wrześniu 1993 roku Samsung Construction dostał zlecenie na budowę jednej z dwóch wież. Z czasem staje się on poważnym konkurentem dla innych firm zajmujących się elektroniką chociażby dla tajwańskich czy japońskich firm produkujących elektronikę. Samsung dziś jest marką światową, po którą często sięgamy.
Ze względu na szerokie spektrum działalności firmy, budzi ona duże kontrowersje w sprawach naruszenia praw patentowych, np. z firmą Fujitsu o pierwszeństwo w opracowaniu technologii wyświetlaczy LCD. Znany jest także nam konflikt Samsunga z firmą Apple, które rzekomo od nich ściągnęli wygląd Iphone. Jak było naprawdę tego nie wiemy.
Uważa się, że firma, która zajmuje się elektroniką powinna się zajmować tym nadal. Niestety w praktyce różnie bywa z tego względu, że Samsung zajmował się wieloma rzeczami, zaczynając od produkcji cukru, poprzez zakładanie drużyny baseballowej aż po nowe technologie. To właśnie ten fakt budzi większe kontrowersje. Jak każda firma musi być partnerem większych wydarzeń, jak widać tego firmie nigdy nie brakowało. Zawsze jest więcej sponsoringów. Azjatycki kryzys finansowy w latach 1997-1998 nie zaszkodził firmie Samsung w znaczącym stopniu w przeciwieństwie do innych przedsiębiorstw koreańskich, ale będąca częścią Grupy Samsung firma Samsung Motor Co, musiała zostać sprzedana za 5 miliardów dolarów koncernowi Renault. Z kolei Samsung Electronics zaczął rozwijać się bardzo dynamicznie stając się liderem Grupy Samsung, oraz wytwórców półprzewodników, pokonując światowego lidera w tej dziedzinie, amerykańską firmę Intel.
Była też głośna afera, że są kupowane części od Samsunga i składane zupełnie nowe telefony. Szkoda, że większość producentów takich telefonów podpisuje się pod tym jak pod swoją pracą. Samsung zwrócił na to uwagę, ale odbyło się bez odzewu. Jak to w tej firmie bywa, kiedy są jakieś nieścisłości wtedy nie robią nic innego, tylko biegną do mediów. Niestety to bardo nieprofesjonalne zachowanie, ale nic nie możemy na to poradzić. Wydaje się, że to jedyne rozwiązanie, ale są także opcje dyplomatyczne. Za pomocą mediów problem się nie rozwiąże, a może się jeszcze pogorszyć.

Leave a Comment